Samyung SRG-150DN
Fitur-Fitur Samyung SRG-150DN
Sesuai Standar Internasional
Kualitas Suara Audio yang Lebih Baik
Peredam Kebisingan Digital
Desain Praktis & Efisien
Samyung SRG-150DN dengan Fitur Lengkap
Layar Berwarna 10.4 Inci
Layar Mudah Dibaca
Pencarian Cepat Frekuensi & Channel
Penyimpanan Luas
Opsi Speaker Internal & Eksternal
Spesifikasi Samyung SRG-150DN
| General | |
| Frequency Range | TX : 1.6MHz ~ 27.5MHz, 10Hz STEP |
| RX : 500kHz ~29.9999MHz, 10Hz STEP | |
| TX/RX Channel | ITU channel, 300 memory channels |
| Frequency Deviation | Within ± 10Hz |
| Type of Emission | J3E, F1B, J2B |
| Communication Method | Simplex and Semi duplex |
| Operating Temperature, Humidity | -15˚C ~ +55˚C, 95% |
| Power Supply | DC24V ± 15% |
| Current | 2.0A at receiving, 15A at transmission |
| Transmitter | |
| Type of Emission and Output | J3E, J2B (150W) |
| Modulation System | Low power stage balanced modulation system |
| Occupied Frequency bandwidth | J3E 3KHz, J2B within 0.5KHz |
| 2TONE Distress Signal | 1300Hz, 2100Hz |
| Receiver | |
| Receiving Sensitivity | J3E, F1B, J2B 3μVS/N 20dB 250m/W |
| Intermediate Frequency | 64.455MHz, 455KHz |
| Overall Distortion and Noise | More than 20dB |
| Input Impedance | 50Ω |
| DSC Wacth Keeping Receiver | |
| Frequency | 2187.5, 4207.5, 6312, 8414.5, 12577, 16804.5KHz |
| Type of Emission | F1B |
| Frequency Shift Keying | 1700 ± 85Hz (Mark: 1615Hz, Space: 1785Hz) |
| Data Transfer Speed | 100baud |
| Frequency Tolerance | 10Hz |
| NBDP | |
| Protocol | CCIR Recommendations 625, 476-4, 490, 491, 492-3 and F130 |
| Communication Mode | ARQ (Automatic repeat request system) |
| CFEC (One direction ERROR correction : all broadcast) | |
| SFEC (One direction ERROR correction : selective broadcast) | |
| Memory Capacity | 16MB |
| Intermediate Frequency | 1700Hz |
| Modulation Speed | 100BAUD (ARQ, FEC MODE) |
| Modulation System | AFSK |
| Frequency Deviation | Within ± 0.5Hz |